3 200+ spokojných zákazníkov

Slovník pojmov

Arganový olej

Arganový olej, niekedy tiež nazývaný ako marocké zlato, je jeden z najvzácnejších olejov na svete. Je vysoko cenený pre svoje hydratačné a regeneračné účinky. Blahodárne pôsobí na pleť, vlasy aj nechty.

V kozmetických prípravkoch chráni pleť proti starnutiu, napomáha vyhladzovaniu vrások, hydratuje a vyživuje suchú pokožku, lieči akné, ekzémy a iné kožné problémy. Priaznivo pôsobí aj na obočie, ktoré predlžuje a zahusťuje.

Arganový olej navracia vlasom prirodzenú vitalitu a lesk. Nechty a nechtové lôžko vyživuje a posilňuje lámavé a rozštiepené nechty.

Argireline

Argireline je druh peptidu, ktorý je svojím účinkom podobný botoxu. Používa sa predovšetkým v anti-aging kozmetike. Tento peptid znižuje kontrakciu mimických svalov, napína kožu a vyhladzuje jemné linky aj hlboké vrásky. Na rozdiel od botulotoxínu účinkuje len niekoľko hodín, takže sa nemusíte báť, že stratíte tvárovú mimiku.

Beta-karotén

Beta-karotén je dôležitým zdrojom vitamínu A. Patrí tiež k významným antioxidantom, ktorý chráni naše telo pred voľnými radikálmi a zvyšuje tak obranyschopnosť organizmu.

Je typický svojou oranžovou farbou. Nájdeme ho predovšetkým v ovocí a zelenine, ako je napríklad mrkva, paprika, paradajka, špenát a petržlen. Nachádza sa aj v hovädzej pečeni.

V kozmetike sa hojne používa v opaľovacích krémoch, pretože pomáha pripraviť pokožku na slnečné žiarenie a predlžuje dĺžku opálenia. Beta-karotén je často jednou zo zložiek rôznych druhov krémov, make-upu, vlasových kondicionérov alebo šampónov.

Biotín

Biotín, či vitamín H, je vo vode rozpustný vitamín. Prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy a je nevyhnutný pre metabolizmus tukov a tvorbu glukózy v pečeni. Podieľa sa na metabolizme takmer všetkých buniek v našom tele. Je známy svojimi priaznivými účinkami na pokožku, vlasy a nechty.

Biotín nájdeme v žĺtkoch, hovädzom mäse, rybách, sóji, mlieku, pečeni alebo ľadvinkách.

Ceramidy

Ceramidy sú molekuly lipidov, ktoré sú prirodzenou súčasťou bunkových membrán v ľudskom tele. Tvoria polovicu našej kožnej bariéry, kde chránia pokožku pred vysušením a vonkajšími vplyvmi. Bez ceramidov by bola naša pleť suchá, svrbivá a podráždená.

V kozmetike sa ceramidy používajú predovšetkým v krémoch a sérach, ktoré sú určené pre suchú a citlivú pleť v produktoch proti ekzému a lupienke. Ďalej ich početne nájdeme v anti-aging kozmetike, pretože hydratujú a zabraňujú tak tvorbe vrások a starnutiu pokožky.

Defensil

Defensil obnovuje prirodzenú ochrannú bariéru pokožky, regeneruje ju a dokáže zmierniť všetky prejavy spojené s citlivou pleťou, ako je začervenanie alebo svrbenie. Defensil likviduje zápalové procesy už v zárodku a zmierňuje prejavy alergických reakcií alebo opuchov po bodnutí hmyzom.

V kozmetike sa používa v produktoch, ktoré sú určené pre suchú a citlivú pleť. Poradí si aj s atopickým ekzémom alebo kuperózou.

Dermatologicky testované

Označenie „Dermatologicky testované“ nájdeme najčastejšie na etiketách kozmetických produktov alebo pracích a čistiacich prostriedkov.

Všetka kozmetika musí byť zo zákona vždy dermatologicky testovaná, než je uvedená na trh. Dôvodom je priamy kontakt s pokožkou, vlasmi a nechtami. Dermatologické testy testujú hlavne kožnú dráždivosť.

Každá kozmetická receptúra prechádza určitým vývojom. Počas tohto vývoja je každá zložka testovaná zvlášť. Potom sa najskôr posudzuje zdravotná bezpečnosť celej receptúry a pokiaľ je všetko v poriadku, putuje na ďalšie testovanie v klinickom laboratóriu. V ďalšej fáze už prichádza na rad testovanie produktu na dobrovoľníkoch. Pozorujú sa predovšetkým reakcie ako je začervenanie, svrbenie alebo iné podráždenie pokožky.

D-panthenol (Provitamín B5)

D-panthenol je látka, ktorá sa vyskytuje vo všetkých tkanivách nášho tela a tiež sa zúčastňuje metabolizmu všetkých živín v tele. Je teda prakticky nenahraditeľná. Urýchľuje hojenie rán a používa sa pri liečbe akné.

V potravinách D-panthenol nájdeme v pečeni, mlieku, vajciach alebo kvasniciach.

V kozmetike patrí medzi najvyužívanejšie vitamíny predovšetkým pre svoje hydratačné, regeneračné a upokojujúce účinky. D-panthenol nájdeme v krémoch po opaľovaní, vlasových kondicionéroch, šampónoch aj sérach na riasy.

Extrakt z Pashminy

Pashmina je starý perzský názov pre vlnu a jedná sa o ušľachtilú formu kašmíru. Kašmír je najjemnejšie vlákno kašmírovej kozy, ktorá žije vo vysokých výškach v Ázii, Indii a Tibete, kde musí odolávať veľmi nízkym teplotám. Tieto vlákna obsahujú bielkoviny, ktoré priaznivo pôsobia na pleť. V kozmetike sa extrakt z Pashminy používa pre jeho regeneračné účinky. Extrakt dodáva pleti hebkosť, pružnosť a výživu.

Hyanify

Hyanify je exopolysacharid, ktorý sa získava biotechnologicky z morskej riasy Čepelatky prstnatej. Táto riasa podporuje obnovu tkanív a aktivuje bunkový metabolizmus. Hyanify stimuluje produkciu kyseliny hyalurónovej, ktorá pokožku hydratuje a vyhladzuje, preto je veľmi účinnou látkou v boji proti vráskam a starnutiu pleti.

Hydratačné sérum

Hydratačné sérum na pleť má na rozdiel od klasických pleťových krémov tekutejšiu konzistenciu a obsahuje vysokú koncentráciu aktívnych látok, vitamínov a živín. Účinok na pleť je tak mnohonásobne vyšší. Pleťové séra majú ľahké zloženie, jednoducho sa rozotierajú a rýchlo sa vstrebávajú do pokožky.

Sérum sa väčšinou používa v prípade konkrétnych problémov pleti, ale využiť ho môžeme tiež pre každodennú starostlivosť.

Jojobový olej

Olej, ktorý v skutočnosti nie je olejom. Získava sa lisovaním bielych jadierok jojoby čínskej. Tá sa pestuje prevažne v Mexiku, Austrálii, Arizone alebo Peru. Z čisto chemického hľadiska sa jedná o vosk, nie o olej. Jojobový olej používali indiáni odpradávna na hojenie jaziev a vyhladenie pleti.

Je vhodný pre akýkoľvek typ pokožky, ale najčastejšie ho nájdeme v produktoch, ktorú sú určené pre suchý typ pleti. Jojobový olej účinne hydratuje, upokojuje a regeneruje pokožku.

Svoje využitie našiel tiež vo vlasovej kozmetike. Vlasom dodáva hebkosť a prirodzený lesk.

Kinetín

Kinetín aktívne spomaľuje proces biochemického starnutia buniek a zaisťuje dlhodobý mladistvý vzhľad. Chráni pokožku pred voľnými radikálmi a dodáva pleti intenzívnu vlhkosť. Má antioxidačné účinky a zmierňuje všetky prejavy starnutia pleti.

Kolagén

Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorú si naše telo vytvorí samé. Je základným stavebným kameňom spojivových tkanív. Nájsť ho môžete v kĺboch, chrupavkách, zuboch, pokožke aj kostiach. Dostatok kolagénu v tele udržiava našu pokožku mladistvú a zaisťuje nám bezbolestný pohyb.

S vekom produkcia kolagénu klesá, preto sú tak obľúbené doplnky stravy, kolagénové séra a krémy s kolagénom. Jeho nedostatok sa prejavuje napríklad bolesťou kĺbov, stuhnutými šľachami alebo tvorbou vrások.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová, alebo Citrid Acid, je prírodná kyselina, ktorú môžete nájsť v citrusových plodoch. Využíva sa v potravinárstve, kozmetickom priemysle a pridáva sa tiež do čistých prostriedkov.

Kyselina citrónová má antibakteriálne vlastnosti a slúži aj ako konzervant, ktorý zabraňuje rastu baktérií v produktoch a predlžuje ich trvanlivosť. Obľúbená je aj pre svoju typickú vôňu.

V kozmetike sa používa na úpravu pH výrobku. Stretnúť sa s ňou môžete aj v anti-aging produktoch alebo peelingu, kde podporuje obnovu vrchnej časti pokožky. Pleť čistí, spevňuje a zosvetľuje pigmentové škvrny.

Kyselina glykolová

Kyselina glykolová, alebo Glycolic Acid, je ovocná kyselina, ktorú nájdeme napríklad v melónoch, ananásoch alebo hrozne. V kozmetike patrí k najobľúbenejším kyselinám, pretože vďaka svojim malým molekulám prenika veľmi jednoducho do kože.

Má široký záber použitia. Nájdeme ju predovšetkým v anti-aging produktoch, pretože podporuje obnovu pleti, sťahuje póry, stimuluje tvorbu kolagénu a vyhladzuje jazvy a vrásky. Je účinným bojovníkom proti akné a je tiež obľúbenou zložkou peelingov.

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová sa stala jednou z najobľúbenejších látok v kozmetickom priemysle. V našom tele sa vyskytuje prirodzene. Nájdeme ju najviac v koži, šľachách, svaloch a kĺboch. V našej pokožke zaisťuje hydratáciu, urýchľuje hojivé procesy a tkanivovú regeneráciu.

Produkcia kyseliny hyalurónovej začína klesať okolo 25. roku nášho života. Preto sa v tomto období začínajú objavovať prvé známky starnutia.

Existujú dva základné typy kyseliny hyalurónovej:

Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová

Jej účinky sú o niečo slabšie, pretože má minimálnu schopnosť preniknúť do hlbších vrstiev pokožky. Pleť hydratuje na povrchu, kde redukuje jemné vrásky.

Nízkomolekulárna kyselina hyalurónová

Preniká aj do hlbších vrstiev pokožky, kde stimuluje vlastnú produkciu kyseliny hyalurónovej a hydratuje pleť do hĺbky. Vyhladzuje hlboké vrásky a pleť viditeľne spevňuje.

Kyselina jablčná

Kyselina jablčná, alebo Malic Acid, sa prirodzene vyskytuje v potravinách. Je typická svojou kyslou chuťou. Najviac ju nájdeme napríklad v zelených jablkách alebo nezrelom ovocí. Postupným zrením plodu sa premieňa na kyselinu mliečnu.

Má antioxidačné a protizápalové účinky. Stretnúť sa s ňou môžeme najčastejšie v anti-aging kozmetike, pretože stimuluje tvorbu kolagénu a hydratuje pokožku. Využíva sa tiež na vyrovnanie pH produktu. Kyselina jablčná podporuje bunkovú výmenu pokožku, preto ju často nájdeme ako jednu zo zložiek peelingov.

Kyselina mliečna

Kyselina mliečna, alebo Lactic Acid, sa používa ako jemný exfoliátor. Pomáha odstraňovať odumreté bunky, podporuje regeneráciu pokožky a bojuje proti pigmentových škvrnám. Je prirodzenou súčasťou ochranného plášťa našej pokožky, preto ju naše telo dobre znáša.

Kyselina mliečna slúži na úpravu pH produktov. V šampónoch zvyšuje lesk vlasov a odstraňuje lupiny. Používa sa tiež v hydratačných krémoch, sérach alebo čistiacich géloch. Je veľmi šetrnou alternatívou peelingu. Účinne vyhladzuje pleť, dodáva jej výživu a redukuje prejavy starnutia.

Oftalmologicky testované

Označenie „Oftalmologicky testované“ nájdeme na výrobkoch, ktoré prichádzajú pri aplikácii do styku s citlivým očným okolím. Najčastejšie sa jedná o očné krémy a dekoratívnu kozmetiku. Tento štítok znamená, že výrobok prešiel prísnym testovaním pod dohľadom očných lekárov.

Olej z čierneho mora (Black Sea Rod Oil)

Olej z čierneho mora je získavaný z karibského koralu Trsovníka lekárskeho. Black Sea Rod Oil predlžuje rastovú fázu chĺpkov, preto sa stal obľúbenou ingredienciou v kozmetickom priemysle. Ľudské telo naviac túto bioaktívnu látku veľmi jednoducho vstrebáva.

Olej nájdeme predovšetkým v rastových sérach na riasy, pretože prirodzene predlžuje anagénnu (rastovú) fázu rastu rias. Korienky rias účinne stimuluje a zabraňuje ich vypadávaniu. Zároveň ju posilňuje a vyživuje.

Olivový olej

Olivový olej sa hojne používa v gastronómii a vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle. Už starí Gréci sa olejom potierali a považovali ho za posvätný. V kozmetike je oslavovaný predovšetkým pre svoje hydratačné, regeneračné a vyživujúce účinky.

Stretnúť sa s ním môžeme v kozmetike na vlasy, nechty aj pokožku. Je veľmi vhodný pre suchú a citlivú pleť, pretože má upokojujúce a zjemňujúce schopnosti.

Peptid-komplex

Peptidy sa v našej pokožke vyskytujú prirodzene, tým pádom ich naše telo dobre znáša. Podporujú tvorbu kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. Teda všetkých látok, ktoré zachovávajú mladistvú pleť.

Kozmetika s peptidmi je veľmi obľúbená. Peptid-komplex sa pridáva hlavne do anti-aging kozmetiky, pretože pomáha vyhladzovať vrásky a redukuje vznik nových vrások. Zároveň pokožku hydratuje a zvláčňuje.

Je tiež obľúbenou zložkou sér na rast rias. Riasy intenzívne vyživuje, posilňuje a spomaľuje proces ich starnutia. Zabraňuje tak ich vypadávaniu a riasy potom vyzerajú o poznanie zdravšie.

Resistem

Resistem je extrakt z kmeňových buniek rastliny Guľôčky srdcolistej, ktorá je silným antioxidantom, má regeneračné účinky a podporuje obranný systém pokožky. Resistem sa používa v anti-aging kozmetike, kde má vyhladzujúce a zjemňujúce účinky. Krémy a séra s Resistemom pokožku upokojujú a účinne bojujú proti vráskam a iným známkam starnutia.

Snap-8

Peptidy sú prirodzenou súčasťou našej pokožky, preto nevyvolávajú žiadne nežiaduce účinky ako sú alergie alebo vyrážky. Snap-8 predstavuje najnovšiu generáciu silných peptidov, ktorá bojuje proti známkam starnutia. Ide o šetrnejšiu a netoxickú alternatívou botulotoxínu. Snap-8 viditeľne znižuje hĺbku mimických vrások a tiež bráni svalovým kontrakciám, čím dokáže redukovať tvorbu nových vrások.

Sójový olej

Sójový olej získavame lisovaním semien rastliny Sója fazuľová. Tento olej sa vyznačuje vysokým obsahom vitamínu E, lecitínu a esenciálnych aminokyselín. Stretnúť sa s ním môžeme v potravinárskom, farmaceutickom a kozmetickom priemysle.

Sójový olej upokojuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku. Má antioxidačné a regeneračné účinky. Preto sa hodí pre suchú a zrelú pleť.

SPF

S označením SPF sa môžeme najčastejšie stretnúť na etiketách opaľovacích kozmetických prípravkov. Hodnota SPF (Sun Protection Factor) znamená mieru schopnosti zachytenia a pohltenia slnečného žiarenia. Výrobky s ochranným faktorom by sme mali používať celoročne, pretože slabne ozónová vrstva, ktorá škodlivé žiarenie pohlcuje. Naša pokožka tak potrebuje čím ďalej viac chrániť.

V zime by sme mali používať kozmetické prípravky s nižším ochranným faktorom, cez leto zase s vyšším. Pleťové krémy s SPF chránia našu pokožku pred spálením, predchádzajú vzniku pigmentových škvŕn a fungujú tiež ako prevencia rakoviny kože.

Sympeptide xlash (lipo-oligopeptid)

Sympeptide xlash je lipo-oligopeptid, ktorý podporuje prirodzený rast rias. Sérum na riasy s lipo-oligopeptidmi posilňuje riasy, spevňuje ich a dodáva im hustotu. Peptidy stimulujú tvorbu keratínu, ktorý je jednou z hlavných zložiek našich vlasov a rias. Keratín je proteín, ktorý je zodpovedný za kvalitu, rast a pevnosť našich vlasov a rias.

UV faktor

Kozmetika s UV faktorom chráni našu pokožku pred slnečnými lúčmi. Používanie kozmetiky s UV filtrami je dôležité pre udržanie mladistvej a zdravej pleti. Nedostatok ochrany pred slnečným žiarením spôsobuje vznik pigmentových škvŕn, celkové starnutie pleti a začervenanie pokožky. Ochranné krémy musia obsahovať správny pomer UVA UVB filtrov a používajú sa celoročne.

Vitamín A

V kozmetickom priemysle sa môžete častejšie stretnúť s názvom Retinol, čo je molekula vitamínu A. Vitamín A môže byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, ale vyrobiť sa dá aj synteticky. Nájdeme ho v paradajkách, špenáte a marhuliach. Zo živočíšnych zdrojov môžete využiť mäso, mliečne výrobky alebo pečeň.

Retinol spomaľuje prejavy starnutia pokožky, preto je veľmi obľúbenou ingredienciou anti-aging kozmetiky. Zároveň pomáha pleť hydratovať a regenerovať. Je tiež obľúbenou surovinou v krémoch po opaľovaní, pretože urýchľuje hojenie pokožky.

Vitamín E

Vitamín E je najdôležitejším antioxidantom v tele. Chráni bunky pred voľnými radikálmi, oxidačným stresom a zároveň pomáha spomaľovať starnutie buniek. Naše telo si ho nevie vytvoriť samo, preto ho musíme prijímať v potrave.

Vitamín E nájdeme v masle, mlieku, rastlinných olejoch, sóji alebo orieškoch.

V kozmetickom priemysle sa používa vo všetkých prípravkoch, ktoré obsahujú oleje, pretože bráni ich žltnutiu. Vitamín E má vysoké regeneračné účinky, omladzuje pokožku a pôsobí protizápalovo.

Sledujte nás na Instagramu

Co hledáte?

Váš košík