3 200+ spokojných zákazníkov

Bojujete s atopickým ekzémom? Vieme, čo vám môže pomôcť

Bojujete s atopickým ekzémom? Vieme, čo vám môže pomôcť

Náhle záchvatovité svrbenie, začervenanie, suchá pokožka, opuch, mokvanie - to sú najčastejšie príznaky atopického ekzému, ktorý patrí k silno svrbivým zápalovým ochoreniam kože. V Českej republike sa toto nepríjemné ochorenie týka zhruba 15 až 20 % ľudí, najčastejšie postihuje deti, ale nie je výnimkou, že sa s atopickým ekzémom potýkajú aj dospelí.

Atopický ekzém obvykle začína v detstve a v niektorých prípadoch pretrváva až do dospelosti. Príčina atopického ekzému nie je úplne objasnená, vedci sa však domnievajú, že je toto ochorenie spôsobené hyperaktívnym imunitným systémom. U atopického ekzému sa striedajú obdobia pokoja a výrazných prejavov choroby. Príznaky sa najčastejšie objavujú vo chvíli, kedy je pokožka vystavená vonkajším dráždivým látkam, ktoré spôsobia prehnanú reakciu imunitného systému, môže sa jednať napríklad o cigaretový dym, alergény v podobe peľov, plesní alebo roztočov či stres.

Príznaky ekzému zhoršujú kvalitu života

Ako sme už načrtli v úvode, medzi prejavy atopického ekzému patrí intenzívne svrbenie, červené alebo hnedošedé škvrny, malé, vystúpené hrbolčeky, šupinatá koža, boľavá koža a opuch, množstvu ľudí sa problémy zhoršujú počas noci, čo môže viesť k problémom so spánkom. Ekzém okrem problémov so spánkom môže spôsobovať aj ďalšie komplikácie, napríklad kožné infekcie alebo ďalšie typy ekzémov, prípadne môže viesť k rozvoju astmy alebo sennej nádchy, predovšetkým u detí mladších 12 rokov.

Protizápalové krémy s kortikoidmi pomáhajú, ale...

Atopický ekzém sa najčastejšie lieči pomocou protizápalových krémov, ktoré však v mnohých prípadoch obsahujú kortikoidy. Výhodou kortikoidov pri liečbe ekzému je, že majú silný protizápalový a protialergický účinok a rýchlo uľavujú od nepríjemných príznakov. Podľa odborníkov by sa však mali používať čo najkratšiu dobu, pri dlhšom používaní sú totiž spojené s radom nežiaducich účinkov, jedná sa napríklad o zníženú imunitu, migrény, závraty alebo zvýšenú chuť do jedla súvisiacu so zvýšeným rizikom obezity. Po vynechaní kortikoidov sa naviac problémy často vracajú.

Alternatívna liečba atopického ekzému

Od príznakov atopického ekzému môže uľaviť aj alternatívna liečba, niektorým pacientom sa napríklad osvedčila akupunktúra, aromaterapia alebo relaxačné techniky v podobe meditácie a jogy. Kvôli potenciálnym vedľajším účinkom je však vždy na mieste poradiť sa o možnostiach alternatívnej liečby so svojím lekárom.

Balzam Praesidiol® Revival Skin Balm: Uľavuje od príznakov bez vedľajších účinkov

Ďalším osvedčeným prostriedkom, ako bojovať s atopickým ekzémom, lupienkou alebo suchou kožou, je balzam Praesidiol® Revival Skin Balm, ktorý je špeciálne vyvinutý pre potreby pokožky s atopickým ekzémom. Balzam, ktorý je vyrobený v Nemecku, obsahuje účinné prírodné látky v podobe kyseliny salicylovej, rastlinných olejov a oleja z čierneho kmínu. Tieto zložky sú cenené pre svoje preukázateľné priaznivé účinky na stav pokožky. Balzam neobsahuje kortikoidy ani parfumáciu, je vhodný ku každodennému používaniu a nie je spojený s nežiaducimi vedľajšími účinkami.

Dozvedieť sa viac

Sledujte nás na Instagramu

Co hledáte?

Váš košík